Newsletter
Newsletter

همستر و حمام

Scroll down
دکتر عبدی نژاد
دکتر عبدی نژاد
 • ساعت کاری:
 • ۱۳ - ۸
 • ۱۹:۳۰ - ۱۶:۳۰
 • بندرعباس،ایسین، روبروی قلعه اورانوس

تیر 6, 1402

۱۲:۲۸ ب٫ظ

Dr.abdinejad

همستر ها به تمیزی و مراقبت آسان در بین حیوانات خانگی شهرت دارند آنها معمولاً وقتی بیدار هستند، خصوصا در شب، خود را تمیز و مرتب می کنند و در صورت بودن ، از حمام شنی برای تمیز نگه داشتن خود استفاده می کنند.

با این حال، این بدان معنا نیست که نگه داران حیوان خانگی باید تمیزی همستر خود را نادیده بگیرند. برخی از گونه‌ها،  مانند همستر مو بلند ، ممکن است به کمک بیشتری برای نظافت نیاز داشته باشند، به خصوص با افزایش سن و تحرک کمتر

 

آیا می توانید همسترها را حمام کنید؟

معمولا همسترها نیاز به حمام با آب و صابون ندارند مگر دامپزشک شما نظر دیگری داشته باشد

با این حال، همستر شما ممکن است برای تمیز کردن قسمت پشتی خود نیاز به کمک گهگاهی داشته باشد تا از ماندن تکه های مدفوع و یا لکه دار شدن بوسیله ی ادرار جلوگیری شود. رها کردن یک همستر با پشت کثیف می تواند منجر به مشکلات ادراری یا تولید مثلی شود.

می‌توانید انتهای عقب همستر خود را با دستمال‌های مخصوص حیوانات خانگی یا یک پارچه شستشوی گرم و مرطوب تمیز کنید.

ما  محصول شامپوی جوندگان رو پیشنهاد می کنیم

نحوه حمام کردن همستر

اگر دامپزشک به شما دستور داد که همستر خود را با آب و صابون حمام کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • اطمینان حاصل کنید که دمای آب به اندازه کافی گرم است که باعث هیپوترمی نشود، اما نباید هم بسیار داغ باشد . آب را روی مچ دست یا آرنج داخلی خود آزمایش کنید.
 • از شامپوی مناسب برای حیوانات خانگی استفاده کنید و با آب گرم بشویید، اما مراقب باشید که صابون وارد دهان یا چشم نشود.
 • همستر خود را در یک اتاق گرم، مانند حمام، بدون دوش حمام کنید.
 • برای جلوگیری از فرار از ظرفی استفاده کنید که لبه بلندی دارد و همچنین به راحتی تمیز می شود.
 • آب را تا شانه های همستر خود پر کنید تا آنها بتوانند بدون نیاز به شنا یا ترس بایستند.
 • پس از حمام، همستر خود را به سرعت با حوله خشک کنید.
 • همستر را فقط زمانی در محفظه خود قرار دهید که گرم و کاملا خشک باشد.
 • پس از استحمام، ظرف را با محصولات معمولی خانگی کاملاً بشویید و اجازه دهید خوب خشک شود. حتما دست های خود را بشویید.

 

ما در اینجا به طور کامل به نگهداری از همستر پرداختیم و باید و نباید هایی  که در نگهداری از همستر باید رعایت کنید رو بررسی کردیم

 

حمام شنی 

در حالی که همسترها معمولاً از حمام سنتی لذت نمی برند یا نیازی به آن ندارند، بسیاری از آنها (مخصوصاً نژادهای کوتوله) حمام شنی معمولی را دوست دارند. همسترها در طبیعت از ماسه به جای آب برای تمیز نگه داشتن استفاده می کنند و فواید طبیعی زیادی دارد. آنها عاشق غلت زدن، حفاری و حتی بازی در شن و ماسه صاف و تمیز هستند.

حمام شن به کاهش روغن های طبیعی و کثیفی که ممکن است در پوشش همستر شما انباشته شده باشد کمک می کند. آنها همچنین ممکن است از انگل ها جلوگیری کنند.

با این حال، اگر نگران هستید که همستر شما انگل داشته باشد، بهتر است فوراً با دامپزشک خود صحبت کنید.

حمام شن همچنین یک راه فوق العاده برای مشغول نگه داشتن همراه با بازی های جدید و سرگرم کننده است.

برای اینکه همستر خود را با حمام شنی تهیه کنید، ظرف کوچکی را با ماسه مناسب پر کنید و آن را در داخل محفظه قرار دهید. ظرف باید به اندازه‌ای کوچک باشد که همستر شما بتواند در آن بالا برود، اما به اندازه‌ای بزرگ باشد که بغلتد و حمام کند.

پس از حمام کردن همستر، ماسه را از قفس خارج کنید. یک حمام شنی معمولی حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد، اما اگر همستر شما واقعاً از آن لذت می برد، ممکن است بیشتر طول بکشد. پس از آن، ماسه را بردارید، تا محرک تنفسی یا چشمی نشود.

بسته به علاقه و نیاز همستر شما، می توان چند بار در هفته حمام شنی رو در اختیارش قرار داد

نیازهای نظافت 

نژادهای مو بلند باید مرتباً شانه شوند. هنگام شانه زدن، به موهای مات شده یا مرده توجه ویژه ای داشته باشید.

همسترها همچنین به کوتاه کردن دوره‌ای ناخن نیاز دارند، مخصوصاً با افزایش سن اگر ناخن های همستر شما بیش از حد رشد کرده یا غیر طبیعی به نظر می رسند، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

حداقل هر چند هفته یکبار، همستر خود را از نظر وجود هرگونه مشکل پوستی بررسی کنید و انتهای عقب آن را از نظر تجمع مدفوع یا لکه شدن ادرار بررسی کنید.

در نهایت، دندان هایشان نیاز به مراقبت ویژه دارند و باید به طور مرتب توسط والدین حیوان خانگی چک شوند. از آنجایی که دندان های آنها به طور مداوم رشد می کند، همسترها به چیزهایی برای جویدن نیاز دارند تا مطمئن شوند که دندان هایشان به درستی فرسوده می شود. زمانی که همسترها نمی توانند جویدن را انجام دهند، ممکن است دندان هایشان نامرتب شوند. این می تواند منجر به آبسه شود و حتی خوردن و ذخیره غذا را برای همسترها غیرممکن کند.

با تغذیه خوب، تمیز کردن مناسب و اسباب‌بازی‌های کافی برای جویدن و بازی کردن، معمولا نیاز به مراقبت دامپزشکی بیشتر از یکسال ندارند

به کانال ما در تلگرام بپیوندید

پست شده در پرندگان زینتی و جوندگان
© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.
ارسال پیام
ارسال پیام