Newsletter
Newsletter

کک و کنه در گربه

Scroll down
دکتر عبدی نژاد
دکتر عبدی نژاد
 • ساعت کاری:
 • ۱۳ - ۸
 • ۱۹:۳۰ - ۱۶:۳۰
 • بندرعباس،ایسین، روبروی قلعه اورانوس

تیر 6, 1402

۱۱:۴۸ ق٫ظ

Dr.abdinejad

آلودگی به کک و کنه دو مورد از مشکلات رایجی است که حیوانات خانگی و صاحبان حیوانات خانگی با آن مواجه هستند.

به همین دلیل است که پیشگیری از کک و کنه بخشی ضروری از مراقبت از گربه شما است. استفاده از یک پیشگیری ماهانه از کک و کنه می تواند تضمین کند که گربه شما بدون توجه به ماجراجویی هایی که انجام می دهد سالم و بدون آفت می ماند.

چرا پیشگیری از کک و کنه برای گربه ها مهم است؟

کک ها و کنه ها به عنوان انگل های خارجی یا انگل هایی شناخته می شوند که در قسمت بیرونی حیوان میزبان زندگی می کنند.

هم کک و هم کنه با خوردن یک وعده خون زنده می مانند، به این معنی که باید میزبان خود را گاز بگیرند تا برای غذا خون بگیرند. در حالی که نیش خود کوچک است، بزاق کک می تواند باعث آلرژی شدید، درماتیت ، کم خونی، خارش و عفونت شود.

نیش کنه همچنین می تواند باعث عفونت، آبسه، فلج و حتی مرگ شود.

علاوه بر واکنش‌های آلرژیک، کک‌ها و کنه‌ها نیز می‌توانند بیماری‌های مختلفی را به گربه‌ها منتقل کنند

گربه ها به اندازه سگ ها مستعد ابتلا به بیماری های منتقله از طریق کنه نیستند، اما همچنان خطر بیماری وجود دارد. در برخی موارد، کنه‌ها همچنین می‌توانند بیماری‌هایی را به گربه‌ها منتقل کنند که می‌توانند انسان را آلوده کنند

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی به کک و کنه یا کاهش خطر شیوع بیماری ها، در وهله اول جلوگیری از آلودگی است.

داروهای پیشگیری از کک و کنه برای گربه ها چیست؟

محصولات پیشگیری از انگل به اشکال مختلفی از جمله آفت‌کش‌ها، دافع‌کننده‌ها و مهارکننده‌های رشد در دسترس هستند. هر یک از این اشکال در مراحل مختلف زندگی با آفات مبارزه می کنند.

هنگام انتخاب یک داروی پیشگیری کننده از کک و کنه، مهم است که بدانید چه انگل هایی را هدف قرار می دهید.

برخی از محصولات فقط در برابر یک گونه، معمولاً کک، مؤثر هستند. اینها عبارتند از حمام، و پودر. از آنجا که آنها فقط در برابر یک گونه انگل موثر هستند، برای محافظت در برابر طیف وسیع تری از انگل ها به داروهای اضافی نیاز خواهید داشت.

با این حال، محصولات ترکیبی، چندین ماده را برای کشتن مراحل مختلف انگل ها ترکیب می کنند. اینها معمولاً هم کک و هم کنه را پوشش می دهند، اما همچنین ممکن است محافظت بیشتری در برابر کرم قلب ، کنه ها یا انگل های روده ای ایجاد کنند . طیف کنترل انگل به محصول خاص و مواد فعال بستگی دارد.

قبل از شروع هر گونه پیشگیری ، همیشه توصیه می شود در مورد همه داروها، مکمل ها و اقدامات پیشگیرانه با دامپزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر حیوان خانگی شما دارای هر گونه مشکل بهداشتی باشد.

خواندن برچسب و بسته بندی هر محصولی که روی حیوان خانگی خود استفاده می کنید بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود:

 • محصول برای حیوان خانگی شما مناسب است (سگ در مقابل گربه)
 • این محصول برای مرحله زندگی حیوان خانگی شما (بچ گربه، بالغ یا سنیور) در نظر گرفته شده است.
 • این محصول در محدوده وزنی مناسب برای حیوان خانگی شما قرار دارد
 • این محصول به درستی تجویز می شود (یعنی جویدنی است یا موضعی)
 • این محصول در برابر انگل های مناسب محافظت می کند
 • به اندازه کافی سریع شروع به کار می کند
 • شما شماره تلفن های صحیحی برای تماس در صورت بروز واکنش نامطلوب دارید

حتی اگر قبلاً از دارو استفاده کرده اید، بهتر است برگه بسته را دوباره بخوانید، زیرا ممکن است هشدارها و دستورالعمل ها تغییر کرده باشد. تمام دستورالعمل ها را دقیقا دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال با دامپزشک مشورت کنید

چه زمانی باید بیشتر مراقبت کرد ؟

کک ها و کنه ها در آب و هوای گرم و مرطوب زنده می مانند و رشد می کنند، بنابراین محافظت از حیوانات خانگی در ماه های گرم بسیار مهم است.

در دمای محیط منزل، کک ها می توانند به تولید مثل ادامه دهند و در کف، فرش ها و هر جایی که حیوان خانگی شما زندگی می کند زندگی کنند. اگر حیوان خانگی شما از ضد کک و کنه استفاده نمی‌کند، کنه‌ها حتی ممکن است از حیوان خانگی شما و روی انسان‌های خانه بخزند..

 

من در اینجا در این مورد صحبت کردیم که آیا می توانیم غذای گربه خودمون رو به سگ هم بدیم؟ پیشنها می کنم بخونید جالبه !!!

 

روش کاربرد

رایج ترین داروهای پیشگیری از کک و کنه برای گربه ها به صورت خوراکی، به شکل قرص جویدنی یا به صورت مایع موضعی پخش شده بین تیغه های شانه یا پایین کمر تجویز می شود.

محصولات موضعی کک و کنه برای گربه ها

محصولات موضعی ممکن است برای برخی از خانواده هایی که کودکان کوچک یا حیوانات دیگری دارند که ممکن است محصول را قبل از خشک شدن لمس کرده یا لیس بزنند، مناسب نباشد.

درمان های موضعی اغلب می توانند بوی دارویی داشته باشند یا باعث خارش/تحریک گذرا یا حتی ریزش مو شوند. بسته به دفعات حمام کردن و پوشش پوست و موی گربه، درمان های موضعی نیز به طور بالقوه کمتر مؤثر هستند.

محصولات خوراکی کک و کنه برای گربه ها

در درمان های خوراکی نیاز است که گربه شما تمام قرص را بخورد . این بدان معنی است که شما باید با دقت بیشتری گربه خود را تماشا کنید تا او را مجبور کنید که کل دوز را بخورد. مراقب باشید به خصوص اگر گربه شما طعم قرص را دوست ندارد.

اگر گربه شما پس از خوردن کک و کنه خوراکی استفراغ کرد ، با دامپزشک تماس بگیرید

تغذیه رژیمی خوراکی همراه با یک وعده غذایی ممکن است به کاهش ناراحتی معده کمک کند و به جذب آسان دارو کمک کند.

مکان‌های جغرافیایی مختلف دارای جمعیت‌های انگل محلی متفاوتی از جمله کک و کنه و همچنین سایر انگل‌ها مانند کرم قلب و کرم روده هستند.

دسترسی به فضای باز

گربه های خارج از خانه در معرض خطر بیشتری برای مواجهه با کک و کنه هستند، به خصوص در محوطه های جنگلی

استفاده از داروی پیشگیری از کک و کنه در این گربه ها برای کاهش خطر آلودگی بسیار مهم است.

با این حال، حتی اگر گربه شما یک گربه داخلی باشد، باز هم خطر وجود دارد – به خصوص برای نیش کک. کک ها می توانند به راحتی از طریق صفحه های پنجره، حیوانات خانگی دیگر که بیرون می روند یا حتی روی شلوار و کفش های انسان وارد خانه شما شوند.

به همین دلیل است که دامپزشکان توصیه می کنند که برای همه حیوانات، صرف نظر از دسترسی به فضای باز، در تمام طول سال مراقبت های پیشگیرانه از کک و کنه برایشان اجرا شود.

به کانال ما در تلگرام بپیوندید

پست شده در دام کوچک
© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.
ارسال پیام
ارسال پیام